Muğla’nın Milas İlçesi İkizköy mahallesinde, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YK Enerji)’nin mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen yeni bir maden sahası açma çalışması gerçekleştirdiği İkizköy Çevre Komitesi tarafından belgelendi. 

27 Ağustos Cuma günü Akbelen Ormanı’nda nöbet tutan yurttaşlar kepçe, kırıcı ve kamyon sesleri ile uyandılar. Alanı kontrol etmeye çıkan İkizköylüler ve yaşam savunucuları, İkizköy mezarlığının arkasındaki tepede YK Enerji’nin iş makinelerinin çalıştığını, alanda hafriyat ve/veya kömür çıkarma çalışması yapıldığını video ile tespit ettiler. İkizköy Çevre Komitesi’nin sosyal medya hesabından yayımlanan videoda, kazı ve hafriyat/kömür taşıma çalışması yapılan alanda bir arkeolojik kazı alanı olduğu, ayrıca alanda her tür faaliyetin Muğla 3. İdare Mahkemesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile durdurulduğu da belirtildi. İkizköy Çevre Komitesi gelişmeyi şu şekilde duyurdu;

İkizköy’ü ve #AkbelenOrmanı‘nı yutmaya çalışan 86541 no’lu kömür madeni işletme ruhsatı sınırları içinde Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen YK Enerji’yi yeni saha açarken tespit ettik.