Kara Gerçekler

 

🏭 😷  Dünya çapında her yıl 350 bin insan kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliği yüzünden erken yaşta hayatını kaybediyor.

Kaynak: EndCoal

Temmuz 2020 verilerine göre, Türkiye aktif olarak çalışan 33 kömürlü termik santral ile dünya çapında en çok kömürlü termik santrali bulunan 10 ülkeden biri konumunda. Listenin ilk sırasında ise 1077 santral ile Çin yer alıyor. Çin aynı zamanda hava kirliliğinin en yaygın olduğu ülkelerin başında geliyor.

Kömürlü termik santrallerde yakılan kömürün yarattığı kirlilik, her yıl yüz binlerce insanın ölümüne, milyonlarcasının hastalıklarla mücadele etmesine sebep oluyor. Sağlıklı bir gelecek için, termiksiz bir geleceğe adım atmanın vakti!

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre küresel ölçekte her yıl 4.2 milyon insan hava kirliliğine bağlı olarak hayatını kaybediyor. Kömürlü termik santraller ise hava kirliliğinine yol açan en önemli sebepler arasında yer alıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Türkiye yılda ortalama 36 milyon ton kömürü dışarıdan satın alıyor. Başını Çin ve Hindistan’ın çektiği listede, Türkiye dünyanın 7. en büyük kömür ithal eden ülkesi olarak yer alıyor.

Türkiye’nin 30’dan fazla kentinde yaşayan insanlar her gün sağlıklarını tehdit eden fosil yakıt temelli termik santrallerin yarattığı bu çirkin görüntüyle uyanıyor.

Küresel ölçekte enerji üretiminden kaynaklanan karbon emisyonlarının %73’ü kömürlü termik santraller tarafından gerçekleştiriliyor.

TEİAŞ verilerine göre 2019 yılında Türkiye’deki elektrik üretiminin %37’si kömürlü termik santrallerde gerçekleşti.

Greenpeace tarafından yayınlanan ‘Zehirli Hava: Fosil Yakıtların Maliyeti’ raporuna göre, Türkiye’de kömürlü termik santraller ve yarattığı çevre kirliliği, her yıl 28 ile 58 bin insanın erken ölümüne sebep oluyor.

2020 yılı içerisinde Adana, Balıkesir, Hatay ve Zonguldak’daki toplam 5 limanda 36 milyon ton kömür ithalatı gerçekleşti. Çoğunluğu kömürlü termik santrallerde yakılmak için kullanılan bu kömürlerin en çok ithal edildiği üç ülke ise; Kolombiya, Rusya ve ABD.

Kaynak: EMBER

Ocak 2021 verilerine göre Türkiye’deki termik santraller yılda yaklaşık 87 milyon ton karbondioksit emisyonu yaratıyor.

Kaynak: Global Energy Monitor