ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, ülkesinin Paris Anlaşması’na yeniden katılmasıyla ilgili kararnameyi imzaladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’daki ilk saatlerinde Covid-19’dan çevreye, göçten diplomasiye birçok alanda kararname imzaladı. Bu kararnamelerden bazıları Donald Trump döneminde alınan kararların geri çevrilmesini hedefliyordu.

Göreve geldiği ilk günde 17 kararnameye imza atan Biden’ın, imzaladığı ilk kararnamelerden biri ülkesinin Paris İklim Anlaşması’na tekrar katılmasıyla ilgili oldu.  ABD, 2017 yılının Haziran ayında eski başkan Donald Trump tarafından alınan söz konusu anlaşmadan çekilme kararı almış, 2019 yılı Kasım ayı içerisinde de başvuruda bulunmuştu. 4 Kasım 2020 itibariyle ABD, iklim değişikliği ile mücadele etmeyi amaçlayan Paris İklim Anlaşması ile bağını tamamen koparmıştı. Biden göreve geldiği ilk gün, ABD’nin Anlaşmaya yeniden taraf olmasını sağlayacak kararnameye imza atmış oldu. İklim değişikliği ile mücadele, Biden ve ekibinin kampanya süreci boyunca öne çıkardığı bir başlık olmuştu.

Biden, Obama’nın 7 yıl değerlendirdikten sonra çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Donald Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline yönelik kararnameye de imza attı.

İmzalanan diğer kararnamelerle Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu bazı ülkelere yönelik seyahat yasağını kaldırıldı. Bu seyahat yasağı, Trump iktidarının ilk hamlelerindendi. Trump’ın ABD-Meksika sınırına duvar inşa edebilmesine imkan sağlamak için ilan ettiği acil durum da imzalanan kararname ile sona erdi.

Yeni ABD Başkanı, Covid-19 ile mücadele kapsamında federal bina ve topraklarda maske takmayı ve sosyal mesafeyi korumayı zorunlu kıldı. Kararnamelerden biri diğeri de ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden çekilmesini durdurdu. Biden yönetimi, ABD’nin DSÖ delegasyonunun başına Dr. Anthony Fauci’nin geçmesine karar verdi.

Oval Ofis’teki masasına ilk kez oturan Biden, “Yapacağımız bazı şeyler cesur ve kritik olacak. O yüzden başlamak için bugünden iyi zaman yok” demişti.