Almanya’da geçen yıl ilk kez yenilenebilir kaynaklar, fosil yakıtlardan daha fazla enerji üretti. Özellikle koronavirüs nedeniyle enerji tüketiminde yaşanan azalış, gaz fiyatlarında ve emisyon ticaretinde yaşanan fiyat düşüşü ve daha ılık geçen kış ayları, beraberinde 2020 yılı için seragazı salımlarında ciddi bir düşüş sağladı. Almanya, 2020 yılı hedeflerinin de üstüne çıkarak 1990 yılındaki emisyon oranlarına göre toplam emisyonunu %42 oranında azalttı. Yine de uzmanlar bu düşüşün pandemi olmasaydı mümkün olamayacağını ve 2021 yılı için emisyonlar artış beklediklerini söylüyorlar.

Düşünce kuruluşu Agora Energiewende’nin paylaştığı verilere göre, Almanya’da yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji miktarı 2020 yılı içerisinde yükselişe geçti. Böylece ilk kez kömür, gaz ve petrol gibi fosil yakıtlardan elde edilen enerji miktarının üstüne çıktı. Koronavirüs nedeniyle ekonomilerin yavaşlaması ve beraberinde kömür, petrol ve gaz tüketiminin azalması, sera gaz emisyonlarını da %10 oranında azaltmış durumda.

Aynı verilere göre, ülkedeki rüzgar enerjisinin ürettiği elektrik miktarı linyit ve taşkömürü ile çalışan termik santrallerin üretimini de aştı. 2020 içinde toplam elektrik üretiminin %45’i yenilenebilir kaynaklardan elde edildi. Agora Energiewende’e göre pandemi ile birlikte gelen tüketim azalışı ve gazın ucuzlaması kömürün sonunun geldiğini müjdeliyor. Almanya Parlamentosu 2020 yaz aylarında aldığı kararla, kömürden çıkış yasasını kabul etmişti. Buna göre 2038 yılına gelindiğinde Almanya’daki tüm kömürlü termik santrallerin kapatılmış olacağı taahhüt ediliyor. 

Kaynak: https://www.cleanenergywire.org/news/renewables-produce-more-power-fossil-fuels-germany-first-tim