Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri António Guterres , 7 Eylül’de Mavi Gökyüzü için Uluslararası Temiz Hava Günü öncesinde hava kirliliğiyle mücadele etmek ve herkes için sağlıklı, sürdürülebilir bir gezegen sağlamak için BM internet sitesinde bir açıklama yayınladı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun geçtiğimiz Temmuz ayında gezegendeki herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu ilan etmesine atıfta bulunan Guterres, konuyla ilgili olarak “temiz hava artık bir insan hakkıdır. İstikrarlı iklim bir insan hakkıdır. Sağlıklı doğa bir insan hakkıdır” dedi.

İklim değişikliği ve hava kirliliğinin insanlık için ölümcül bir ikili olduğunu belirten Guterres, “mavi gökyüzü için bu üçüncü Uluslararası Temiz Hava Günü’nde, tüm ülkeleri hava kirliliğiyle mücadele için birlikte çalışmaya davet ediyorum” çağrısında bulundu.  

Guterres, açıklamasında sürdürülebilir bir dünya için yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı, fosil yakıtlardan hızla uzaklaşmayı, sıfır emisyonlu araçları kullanmayı, alternatif ulaşım türlerine geçmeyi, temiz pişirme, ısıtma ve soğutmaya erişimi artırmayı ve atıkları yakmak yerine geri dönüştürmeyi tavsiye etti.