Birleşmiş Milletler (BM), iklim değişikliğine ile mücadele için küresel ölçekte verilen taahhütlere karşın Dünya’nın kaygı verici derecede ısınmaya devam ettiği uyarısında bulundu. 

BM tarafından yayımlanan ve 100’den fazla ülkenin iklim değişikliği ile mücadele planlarının değerlendirildiği rapor sonucunda bilim insanları dünyanın yanlış yönde ilerlediği uyarısında bulundu. 

Bilim insanları yıllardır küresel ısınmanın en şiddetli etkilerinden korunmak için karbon salımının 2030 yılına kadar yüzde 45 azaltılması gerektiğini belirtiyor. BM’nin son raporu ise 2030’a kadar %16’lık bir emisyon artışı öngörüyor. Bu durum sıcaklıkların sanayi öncesi döneme göre 2.7 santigrat derece artması demek. 

BM’nin iklim değişikliğinden sorumlu genel sekreteri Patricia Espinosa da öngörülen %16’lık karbon salımı artışının büyük kaygı yarattığını belirtti. Espinosa özellikle de iklim değişikliğinin en ciddi sonuçlarına karşı en savunmasız olan ülkelerin korunması için bilim insanlarının yaptığı çağrılarla bu artışın uyuşmadığına dikkat çekti. 

COP26 Öncesi Gelen Uyarı 

BM’nin son uyarısı Glasgow’da gerçekleşecek COP26 iklim konferansından kısa bir süre önce geldi. İklim konferansının temel hedefi, ülkeleri karbon salımında kesintiye gitmek konusunda ikna etmek. Paris Anlaşması’na göre ülkeler beş yılda bir ulusal katkılarına geliştirme yapmalı. Ancak BM raporuna göre anlaşmaya katılan 191 ülkeden yalnızca 113’ünün eylem planında ilerleme kaydedildi. 

Türkiye Dahil Salımın %33’ünden Sorumlu 4 Ülke Eylem Planını Güncellemedi

İklim değişikliğiyle ilgili bilimsel analizler yapan Climate Action Tracker, G20 ülkeleri arasında İngiltere ve ABD dahil birkaç ülke dışında karbon salımı hedeflerini güçlendiren çok az ülke olduğu uyarısında bulunuyor.

Öte yandan Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve sivil toplum kuruluşu Climate Analytics’in ortak raporunda, dünyadaki sera gazı salımının yüzde 33’ünden sorumlu olan Türkiye, Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan’ın halen güncellenmiş eylem planlarını sunmadığına dikkat çekildi.

Dünyada en çok karbon salımına neden olan ülke olan Çin’in Glasgow’da yapılacak iklim konferansı sonrası eylem planını gözden geçirmesi umuluyor.

Kaynak: BBC