Dünyanın en büyük kirleticisi Çin’in 2060 itibariyle net sıfır emisyona ulaşmaya yönelik ilk yol haritası, küresel ısınmayı durdurmak noktasında çok yavaş kalabilir.

Çin Devlet Konseyi parti sekreteri Li Keqiang Pekin’deki Ulusal Parti Kongresi’nin Büyük Salon’unda ülkenin iklim değişikliği konusunda güçlü bir şekilde hareket edeceğini açıkladı. Ülkenin 14. beş yıllık planı, 2025 itibariyle yenilenebilir enerji kullanımını artırmanın yollarıyla dolu. Ancak dünyanın küresel bir sıcaklık artışını dizginleyip dizginlemeyeceğini belirleyecek temel ölçü olan sera gazı emisyonları söz konusu olduğunda, yapılan duyuru hayal kırıklığı yarattı. Pekin emisyonlar için sert bir hedef belirlemedi ve 2030’dan itibaren zirveye çıkmasını beklediği tarihi de ileri götürmedi. Açıklanan tek karbon hedefi 2016’daki ile aynı olan GSYH başına emisyonlarını beş yılda %18 azaltmak oldu.

Pekin Greenpeace’de kıdemli küresel politika danışmanı Li Shuo, “İklim kriziyle mücadele etmek için Çin’in emisyon artışını çok daha düşük bir seviyeye getirmesi gerekiyor. Emisyonları 2025’ten önce zirveye çıkarmak sadece mümkün değil, aynı zamanda gerekli de” dedi.

Yeni beş yıllık plan, Çin’in iklim değişikliğiyle mücadelede “two-speed” yaklaşımını benimsediğinin en son işareti. Yakın vadede, emisyonların yoğunluğunu azaltmak gibi aşamalı iyileştirmeler sunarken, hidrojen ve pil depolama gibi teknolojilere yönelik araştırmalara harcama yaparak, ülkenin 2060 hedefine ulaşma çabalarını hızlandırmasını da umuyor.

Açıklanan enerji ve iklim hedefleri arasında:

  • 2025’e kadar, 2020’de %15,9 olan fosil olmayan yakıt kaynaklarından elde edilen enerjiyi %20’ye çıkarmak,
  • Birim GSYH başına enerji kullanımını ve karbon emisyonlarını sırasıyla %13,5 ve %18 oranında azaltmak,
  • Geçen yılın sonunda yaklaşık 50 GW olan nükleer güç kapasitesini 70 GW’a çıkarmak yer alıyor.

Hükümetin enerji sektörü için ayrı bir beş yıllık plan yayınlaması beklenen bu yıl, daha fazla hedef gelebilir. Premier Li ayrıca bu yıl, Çin’in 2030 itibariyle en yüksek emisyonlara nasıl ulaşmayı hedeflediğini göstermek için bir çalışma planı sözü verdi.

Fosil Yakıt Temelli Enerji Sektörü

Çin, dünyanın en kirletici enerji kaynağı olan kömürün yarısını çıkarıyor ve yakıyor. Li, Çin’in önümüzdeki beş yıl boyunca yakıtın temiz ve verimli kullanımını teşvik etmeye devam edeceğini söyledi. Daha önce, sektörün önde gelen endüstri grubu, tüketimin 2025’te 2020’den biraz daha yüksek olacağını söylemişti.

Çin’in son 40 yılda en büyük sera gazı üreticisi haline geldi ve sanayi devrimlerini bir asırdan fazla bir süre önce başlatan ABD ve Avrupa’dan fazla karbondioksit saldı. Ancak, dünyanın emisyonları olabildiğince hızlı azaltması gerekiyor ve Çin şu anda küresel üretimin %30’undan sorumlu. Araştırma şirketi Rhodium Group’a göre, salgının başka yerlerde ekonomik büyümeyi yavaşlatmasının ardından geçen yıl artış gösteren tek büyük ekonomi Çin oldu.

İklim bilimcileri, Çin’in mütevazı hedeflerinin emisyonlardaki artışı yeterince hızlı yavaşlatmayacağından endişe ediyor. Çin, Aralık ayında Xi tarafından belirlenen 2030 itibariyle %25 temiz enerji hedefine doğrusal bir yol çizerse, 2025 yılına kadar %20,7’ye ulaşması gerekecek.

Kaynak: İklim Haber