Birleşmiş Milletler çatısı altındaki uluslararası iklim müzakerelerinin en önemli etkinliklerinden COP (Taraflar Konferansı) toplantılarının 26.sı, geçtiğimiz yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenmişti. Birleşik Krallık’ın Glasgow kentinde gerçekleşecek toplantının, bu yıl Kasım ayında yapılması planlanıyor. Ancak İskoçya hükümetinden yapılan yeni açıklamalar, toplantının bir kez daha ertelenebileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

COP toplantıları, dünyanın dört bir köşesinden on binlerce insanın dikkatini çeken bir etkinlik. Geçtiğimiz yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle Kasım ayına ertelenen toplantıya, bu yıl ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın da katılması bekleniyor. Devlet liderlerinden iklim uzmanlarına ve kampanyacılara kadar 30 binden fazla delegenin katılmasının beklendiği toplantı, Birleşik Krallık’ın bugüne kadar ev sahipliği yaptığı en büyük uluslararası zirvelerden biri olmaya aday.

Diğer bir yandan ise, halihazırda bir kez ertelenmiş zirvenin bir kez daha ertelenebileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor. Özellikle toplantının gerçekleştirileceği Glasgow kentinin bulunduğu İskoçya’da şu sıralar sıkı koronavirüs tedbirleri uygulanıyor. Seyahat kısıtlamalarının olduğu ülkede, zirvenin tekrar ertelenmesi ya da sınırlı katılımcı ve etkinliklerle gerçekleştirilmesi olasılıkları gündemde.

İskoçya Hükümetinin yayınladığı günlük değerlendirmelerde, halk sağlığının en önemli öncelik olduğu, toplantının tekrar ertelenebileceği, sınırlı sayıda delegenin katılımıyla gerçekleşebileceği ya da çevrimiçi bir etkinlik olarak organize edilebileceği ihtimalleri tartışma konusu. Yapılan açıklamalarda, zirvenin planlandığı gibi hayata geçirilmesi hedefi iklim değişikliğiyle mücadelenin önemi ve pandeminin iklim krizinin ortadan kaldırmadığı gerçeğinin altı çiziliyor. 

COP26’nın tanıtımını geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ve doğa korumacı David Attenborough yapmıştı. Eğer pandemi şartları elverirse, COP26 toplantısı 1-12 Kasım tarihleri arasında Birleşik Krallık Hükümetinin ev sahipliğinde Glasgow kentinde gerçekleştirilecek. 

Haber kaynağı için tıklayın.