Hindistan, Yeni Delhi çevresindeki beş kömürlü termik santrali geçici olarak kapattı.

Federal çevre bakanlığı hava kirliliği panelinin bir emrine göre Hindistan, hava kirliliğiyle mücadele çabasının bir parçası olarak başkent Yeni Delhi çevresindeki beş kömürle çalışan enerji santralini geçici olarak kapattı.

Hava Kalitesi Yönetimi Komisyonu, gerekli olmayan malları taşıyan kamyonları da yasakladı ve Delhi ve komşu şehirlerde inşaatı durdurdu.

Yeni Delhi’deki Hava Kalitesi Endeksi’nin 500 üzerinden 499’a çıkmasıyla, kirlilik seviyeleri bu ay “ciddi” seviyelere yükseldi ve sağlıklı insanların da solunum yolu hastalıkları geliştirme riski altında olduğunu gösterdi.

Dünyanın en kirli başkentleri arasında yer alan Delhi, sıcaklıkların düşmesi şehir dışındaki kömürle çalışan fabrikalardan, araçlardan çıkan dumanlardan ve açıkta yanan çöplerden kaynaklanan ölümcül kirleticileri hapsettiği için her yıl kronik kış sisiyle mücadele ediyor.

Öğrencileri kötüleşen bir hava kirliliği krizinden korumak için, Delhi hükümeti Cumartesi günü okulların bir hafta boyunca kapalı olacağını söyledi, ancak Hava Kalitesi Yönetimi Komisyonu kapatmayı bir sonraki duyuruya kadar uzattı.

Komisyon ayrıca devlet çalışanlarının en az %50’sinin 21 Kasım’a kadar evden çalışması gerektiğini söyledi.

Hindistan Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü komisyondan kuzey Hindistan’daki kirliliği azaltmak için önlemler önermesini istedi.

Mahkeme ayrıca, neredeyse her kış zehirli havaya maruz kalan 20 milyon insanın yaşadığı şehirde kirliliği azaltma konusundaki başarısızlığı konusunda federal ve yerel bölge hükümetlerini suçladı.

Kaynak: Reuters