Environmental Research Letters (Çevresel Araştırma Mektupları) isimli akademik dergide yayımlanan yeni bir araştırma, Avrupa’da aşırı sıcak havalar ve kuraklık nedeniyle mahsul kayıplarının son elli yılda üç kat arttığını ortaya koydu.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke ve İngiltere’yi kapsayan araştırmada 1961 ile 2018 yılları arasındaki tarımsal üretim verileri incelendi. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre bu veriler kuraklık, sıcak dalgaları, sel ve kutup soğukları gibi aşırı hava olaylarıyla karşılaştırılınca iklim değişikliğinin mahsul kayıplarına yol açtığı tespit edildi.

Bütün bu aşırı hava olaylarının kısmen etkisi olsa da, özellikle kuraklık ve sıcak dalgalarının mahsul üretimine etkisinin üç katına çıktığı belirlendi. Buna göre 1964 yılında %2,2 olan mahsul kayıpları 1990’larda %7,3’lere çıktı. Kuraklığın sıklaştığı ve çok daha yoğun olarak gerçekleştiği vurgulanan araştırmada, “en şiddetli olaylar orantısız bir şekilde daha da şiddetlendi” denildi.

En Fazla Tahıllar Etkilendi

Rapora göre bunlar diğer mahsullere oranla, kuraklık ve aşırı sıcak dalgaları olan dönemlerle bağlantılı olarak “sürekli olarak daha büyük kayıplar” gösteriyor ve her kuraklık yılında bu kayıplar %3’ün de üstüne çıkıyor.

Araştırmacılar bunun meyve, sebze ve asma gibi mahsullerin daha yaygın sulanmasıyla da açıklanabileceğini söylüyor. İklim değişikliğinin aşırı hava olaylarını artırması beklenen araştırmaya göre bu, Avrupa’daki “dalga etkisi” küresel gıda sistemi ve gıda fiyatları üzerinde de etkili olacak.

Araştırma 2018 yılında Avrupa’daki aşırı sıcak dalgası ve kuraklığın tahıl üretiminde geçmiş beş yıl ortalamasına göre %8’lik üretim düşüşüne neden olduğuna dikkat çekiyor. Bu durumun “hayvancılıkta yem kıtlığına neden olduğu ve emtia fiyatlarında keskin artışa sebebiyet verdiği” belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Organizasyonu gıda üretiminin iklim değişikliğine karşı “çok hassas” olduğuna dikkat çekiyor. 2015 yılında imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan bu yana geçen süreçte, küresel çapta tarihin en sıcak beş yılı yaşandı.

Kaynak: İklim Haber