Japonya’daki ortak bir girişim, kömürlü termik santral planlarını askıya aldı. Bu kararla birlikte, halihazırda yapım aşamasında olan az sayıdaki yeni kömür projesi dışında, ülkede ek yeni bir santral planı kalmadı.

Kansai Electric’in bir birimi Salı günü yaptığı açıklamada, Kansai Electric Power Co. ve Marubeni Corp.’un 2024’te faaliyete geçmesi planlanan Akita vilayetindeki 1.3 gigawatt’lık bir kömür enerjisi projesinin durdurulduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre şirketler, hükümetin daha sıkı çevre kuralları ve karbon yoğun projelerin finansmanını kısıtlayan bankalar nedeniyle projeyi iptal etme kararı aldı. Şirketlerin bunun yerine daha temiz bir biyokütle tesisi kurmayı düşündükleri ifade edildi.

BloombergNEF’e göre, halihazırda yapım aşamasında olan birkaç kömür projesi olmasına rağmen, Japonya’nın ek yeni santrallar için bir planı yok. Yamaguchi vilayetinde 1,2 gigawatt’lık bir kömür projesi de bu ayın başlarında, yenilenebilir enerjinin genişlemesiyle elektrik talebinin sabit kalması beklendiğinden iptal edildi.

BloombergNEF’ten analist Olympe Mattei, Japonya’nın azalan enerji talebi, daha sıkı çevre düzenlemeleri ve verimli ve “temiz” kömür projelerinin ek maliyetleri nedeniyle yeni bir kömür santralı kurmayacağını söyledi.

İptal, geçen hafta Japonya’nın seragazı emisyonlarını 2013’e kıyasla 2030 itibarıyla %46 azaltacağını söylemesinin ardından geldi ve Paris İklim Anlaşması kapsamındaki bir önceki taahhüdü güçlendirdi. Tokyo geçen yıl 2030 itibarıyla yaklaşık 100 verimsiz kömür yakıtlı güç ünitesini kapatmaya karar verirken, Başbakan Yoshihide Suga Ekim ayında ülkenin 2050 itibarıyla karbon nötr hale geleceğini taahhüt etmişti.

Kaynak: İklim Haber