Birleşik Krallık hükümeti çok sayıda çevresel itiraza rağmen, adanın son 30 yıldaki ilk derin kömür madeninin tartışmalı açılışını engellemeyeceğini açıkladı.

Barınma, Topluluklar ve Yerel Yönetim Bakanı Robert Jenrick, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin kuzeybatısındaki Cumbria bölgesindeki kömür madeni açma planlarına müdahale etmeyeceğini söyledi.

İrlanda Denizi’nin altında çelik üretimi için kok kömürü çıkartılacak olan, Batı Cumbria Madencilik projesinin maliyeti yaklaşık 165 milyon pound. Proje sonunda çıkarılacak kömürlerin yakılması durumunda toplam 8.4 milyon ton karbondioksit salımı ortaya çıkacak.

Hükümetin aldığı bu karar sonrası çok sayıda eleştiri sesleri yükselmiş durumda. Birleşik Krallık, bir yandan Kasım ayı içerisinde COP 26 toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, diğer yandan yasal düzenlemelerde de yer aldığı gibi karbon salımlarını 2050 yılına kadar sıfırlamayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için ise bağımsız bir komisyonun denetlediği karbon bütçesini azaltan bir takım adımlar atması gerekiyor. Kömür madeni açılması için alınan bu kararın iklim taahhütlerini ihlal ettiği ve iklim müzakerelerindeki liderlik algısını zayıflattığı tartışılıyor. COP26 başkanlığının sözcüsü bu konuda yorum yapmayı reddetmiş durumda. Ama maden projesinin yöneticileri, madenin işsizlikle mücadele eden bölgede 500 yeni istihdam yaratacağını, madenin 2049 yılında kapatılacağını ve böylece ülkenin 2050 karbon sıfır hedefine yetişilmiş olacağını söylüyor.

Kaynak: https://www.climatechangenews.com/2021/01/07/uk-net-zero-commitment-questioned-as-government-allows-new-coal-mine/