Kömür, çok sayıda devletin kömürden çıkış planlarıyla kapı dışarı ediliyor. Kömür endüstrisi, hızla değişen dünyada artık hayatta kalamaz duruma geliyor. Ancak kömür endüstrisi hayatta kalma çabası içerisinde akılalmaz kamuoyu kampanyaları yürütüyor. En büyük yalanların başında ise, kömürden çıkışın küresel güneyde yer alan ülkelerde enerji kıtlığı yaratacağı! 

Çok açık ve net ki, kömür enerji ihtiyacını karşılayabilecek modern bir enerji kaynağı değil. Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) göre, elektriğe hiçbir şekilde ulaşımı olmayan 1.3 milyar insanın %85’i kırsal bölgelerde yaşıyor. Elektrik aktarım hatları ve direklerini içeren çok kapsamlı bir elektrik şebekesi kurulmadığı sürece, kömürlü termik santrallerde elektrik üretmenin kırsalda ve ulaşımın zor olduğu bölgelerde yaşayan insanlara elektrik ulaştırmak noktasında hiçbir faydası yok! IEA’ya göre bu sorunu çözmenin en iyi yolu küçük ölçekli ve yerinde üretim çözümleriyle ile bu insanlara sürdürülebilir kaynaklardan üretilmiş modern enerjiyi ulaştırmak. Kömürün, elektriği olmayan insanlara elektrik götürmeyi başaramadığı çok açık!

Örneğin Hindistan’da 2002-2013 yılları arasında termik santrallerin kapasitelerinde %50’lik bir artış yaşandı. Ama aynı dönemde kırsal bölgelerde yaşayan insanların elektriğe ulaşım oranı sadece %6.4 oranında yükseldi. Diğer bir deyişle, daha fazla kömürlü termik santral inşa etmek, orta sınıf ve sanayinin elektrik ihtiyacını karşılamaktan öteye gidemiyor. Çoğu zaman, kömürlü termik santralin yanı başında yaşayan insanlar bile elektriğe ulaşamıyor. 

Çalışmalar gösteriyor ki, elektrik şebekesine bağlı olmadan, sürdürülebilir enerji sistemleriyle yerinde üretim yapılan sistemler, kömür ve diğer merkezi elektrik üretim sistemlerine göre hem daha hızlı hem de daha ucuz. Üstelik havayı ve suyu kirletmiyor, insan sağlığına zarar vermiyor. Kenya’da, bir hanenin elektrik şebekesine bağlanmasının maliyeti yaklaşık 900-4000 dolar. Sadece 900 dolara, bu haneye aydınlatma, bilgisayar, fan, telefon şarjı ve küçük bir buzdolabı için yeterli elektriği üretebilecek güneş enerji sistemi kurmak mümkün! Hem de aylık faturalarla uğraşmadan ve şebekeden kaynaklı sorunlarla muhattap olmadan. 

Kaynak: End Coal