Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kampüsünün yıllık elektrik ihtiyacının %17’sinin karşılanacağı güneş enerji santrali ile elektrikli otomobil şarj istasyonunun açılışını yapan Bakan Fatih Dönmez, “Lisanssız elektrik üretimi için Türkiye’de bütün şartları oluşturduk” dedi.

Enerji Bakanlığı, bakanlık kampüsüne güneş elektrik santralı ve elektrik şarj istasyonu kurdu. Kampüs içindeki binaların elektrik ihtiyacının karşılanacağı santral ve istasyonun açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katıldığı törenle yapıldı. Açılışta kurulan elektrik şarj istasyonu ve güneş elektrik santralinin kurulu gücü hakkında detaylı bilgi veren Dönmez, kendi elektriğini üretmek isteyenlere yönelik bir çağrıda bulundu. 

“Daha önce 1 megavat olan lisanssız elektrik üretim üst limitini 5 megavata yükselttik. Lisanssız üretim yapmak isteyen işletmelerimizin ya da vatandaşlarımızın lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğunu kaldırdık. Böylece yatırımcılarımıza hızlı, bürokratik süreçlere takılmayan ve vergiden muaf bir statü kazandırmış olduk. Lisanssız enerji üretimiyle birlikte enerji gibi dev bütçeli yatırımları tabana yaymaya başladık. Lisanssız elektrik kurulu gücünde bu adımlarımızla birlikte ciddi bir ilerleme sağladık. Güneş enerjisinde lisanssız elektrik kurulu gücümüz 6 bin 184 megavatı geçti. Türkiye genelinde güneş enerjisine dayalı lisanssız üretim yapan toplam 7 bin 370 santralımız mevcut. Bir kez daha bütün vatandaşlarımıza ‘Kendi elektriğini, kendin üret’ çağrısı yapıyoruz. Güneş enerjisiyle birlikte hem siz hem de ülkemiz kazansın istiyoruz. Türkiye’nin güneşi, Türkiye’nin enerjisi olsun istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin verilerine göre Türkiye’de elektrik enerjisi kurulu gücünün sadece %6,8’i güneş enerjisinden sağlanırken, kömür ve doğalgaz gibi fosil yakıtlarla çalışan termik santraller toplam gücün %49,7’sini oluşturuyor.