Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından gerçekleştirilen ve dünya çapında bugüne kadar yapılan en büyük iklim değişikliği anketinin sonuçları açıklandı. 1.2 milyondan fazla insanın düşüncelerini sunduğu ankete göre, katılanların %64’ü iklim değişikliğini küresel bir acil durum olarak görüyor. 

Anket, alışılmış anketlerden çok farklı bir yöntemle gerçekleştirildi. UNDP tarafından geçtiğimiz yıl tanıtılan ve internet üzerinden oynanabilen Mission 1 Point 5 adlı oyun sayesinde, bireyler iklim değişikliği üzerine düşüncelerini dünya devletlerine sundu. Ekim-Aralık 2020 arasında, 50 ülkeden katılan 1.2 milyon oyuncunun birçoğunu gençler oluşturuyordu.

Buna göre 14-18 arası gençlerin %69’u iklim değişikliğinden büyük endişe duyduklarını, 60 yaş üzerindeki bireylerin %58’i iklim değişikliğinin genç-yaşlı bir nesil farklılığı ayırt etmediğini söyledi. Katılımcılar devletlerin iklim krizine karşı acil harekete geçmelerini istedi. 

Anketin öne çıkan bir diğer sonucu ise, fosil yakıt tüketimi ve karbon salımları en yüksek ülkelerdeki insanların, yenilenebilir enerjiye en büyük desteği sunmaları oldu. Özellikle ABD ve Avustrulya’daki insanlar yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapılması gerektiğini savundu. 

Anketin Türkiye’deki sonuçları ise küresel ortalamalardan daha yüksek çıktı. Türkiye’den katılan katılımcıların %67’si iklim değişikliğinin bir kriz olduğunu ve acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Oyunu oynamak için tıklayın.