Tüm dünyada milyonlarca iklim aktivisti genç 23 Eylül Cuma günü sokaklarda olacak. Türkiye’den de İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde Küresel İklim Grevi için bir kez daha bir araya gelecekler. Türkiye’den gençlerin talebi, Kasım’da Mısır’da gerçekleşecek COP27’ye kadar Türkiye’nin, 2030’a yönelik güçlü bir iklim hedefi vermesi. Gençler karbon nötr bir gelecek için “Kar Değil İnsanlar” sloganıyla karar alıcılara çağrıda bulunuyor: Karbon nötr bir gelecek için, Türkiye 2030’a kadar en az %35 mutlak emisyon azaltımını hedeflemeli: change.org/2030iklimhedefi

İklim İçin Gençlik, İklim Öncüleri ve İklim İçin Türkiye ekiplerinin çağrı yaptığı ve birçok kurum ile gençlik örgütü tarafından desteklenen 23 Eylül Küresel İklim Grevi, başta İstanbul, İzmir ve Bursa olmak üzere olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşecek.

Gençlerin Sesi İklim İçin Yükseliyor

Türkiye’de iklim grevleri her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor, grevler daha çok ilde düzenleniyor ve grevlere katılım atıyor. Gençler, yaşadıkları yerlerden hem ülkemizdeki hem dünyadaki karar alıcılara, iklim grevleri ile sesleniyorlar. 25 Mart’ta 5 farklı şehirde Küresel İklim Grevi düzenlenmişti. 23 Eylül’de ise karar alıcılar ve dünya liderlerinden iklim tazminatının ve iklim adaletinin sağlanmasını talep eden gençler “Kar Değil İnsanlar” sloganıyla bir kez daha bir araya gelecekler. Gençlerin hedefi şehir ve katılımcı sayısını artırarak seslerinin daha yüksek çıkmasını sağlamak.

Türkiye 2030’a Kadar Karbon Salımlarını %35 Azaltsın!

İklim krizinin en çok tehdit ettiği ülkelerden bir tanesi de Türkiye. Raporlara göre, sıcak hava dalgaları, kuraklık, orman yangınları, sel felaketleri iklim krizinin de etkisiyle artacak.

Türkiye’nin de bu krizle mücadele için tüm diğer ülkeler gibi üzerine düşeni yapması gerektiğini savunan Z Kuşağı, Kasım’da Mısır’da düzenlenecek COP27’ye (Küresel İklim Zirvesi), Türkiye’nin “2030’a kadar %35 mutlak azaltım” hedefi koyarak ve bu hedefe yönelik bir yol haritası yaparak gitmesini talep ediyor ve change.org/2030iklimhedefi adresinde başlatılan kampanyayı destekliyor.

Türkiye 2030’a Kadar Kömürden Çıkmalı

İklim İçin Gençlik Türkiye ekibi, Türkiye’nin iklim krizi ile mücadele etmek için açıkladığı 2053 net sıfır karbon hedefine ulaşmak için acilen 2030 yılına kömürden çıkılacağının açıklanmasını talep eden bir imza kampanyası başlattı.

Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz: change.org/komurdencikis

23 Eylül Küresel İklim Grevi’nde de gençler, karar vericilerden, karbonsuz bir gelecek için “Kömürden Çıkış Eylem Planı” açıklanmasını talep edecekler.

İstanbul Küresel İklim Grevi Eylemleri Programı

Yer: Selamiçeşme Özgürlük Parkı

14.30-15.00 Basın açıklaması ve yürüyüş

15.00-17.00 Forum, atölye, çember

17.00-20.00 Açılış konuşması, açık mikrofon ve konserler
Can Kazaz
Güneş Özgeç
Buray

Bursa Küresel İklim Grevi Eylemi Programı

17.00 Görükle Kazım Koyuncu Sanat Sokağı İklim İçin Yürüyüş
17.30 Nilüfer Gençlik Evi Önünde Basın Açıklaması
18.00 İklim Adaleti Atölyesi
20.00 Açık Havada Belgesel Gösterimi “Çırpılar: Bir Mücadelenin Anatomisi”